منو

واقعیت های تلخ و نابسامانی در آموزش و پرورش خوزستان!

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

واقعیت های تلخ و نابسامانی در آموزش و پرورش خوزستان!

کیفیت پایین آموزشی و ضعف های مدیران آموزش و پرورش پایان ندارد!

 

کارشناسان آموزش و پرورش بر این عقیده هستند که رتبه پایین استان در آموزش و پرورش در اثر ضعف آموزشی و مدیریتی است که باید با مدیریت صحیح و عزم عمومی اصلاح گردد.

اهمیت آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نیست، نسل آینده و جامعه در آینده به دست همین دانش‌آموزان است که مملکت را خواهند ساخت، باید به وضعیت آموزشی دانش‌آموزان بیشتر رسیدگی کرد؛ صلاح نیست دانش‌آموز ما در کانکس و مدارس مخروبه تحصیل کند و تابستان و زمستان را به سختی بگذراند.

باید کارشناسان به‌صورت علمی بررسی کنند که چرا آموزش و پرورش خوزستان دچار افت شدید شده‌ است، مدتهاست که آموزش و پرورش خوزستان در جایگاه پایینی در کشور قرار دارد،   لازم است در این خصوص یک پژوهش جامع با نگاه علمی و بهره گیری از نخبگان فرهنگی انجام شود که تمام شاخص​های این کاهش کیفیت را بررسی کنند.

در مورد کاهش کیفیت و افت تحصیلی برخی شاخص‌ها به وزارت آموزش و پرورش برمی‌گردد و شاخص‌هایی نیز به بیرون از آن مربوط می‌شود، افزایش کیفیت یک مرتبه رخ نخواهد داد بلکه حاصل اجرای یک پروسه و روند است که با تغییر رویکرد حاصل می​شود؛ تنظیم این پروسه باید علمی و کارشناسی و اجرای آن همراه با نظارت دقیق باشد.

متاسفانه آموزش و پرورش خوزستان در وضعیت نامناسب تحصیلی همچنان پیشتاز استودر کشور جایگاه خوبی ندارد.

این روزها دیگر بر کسی پوشیده نیست که آموزش و پرورش استان خوزستان روزهای سیاسی را طی می‌کند تا آنجا که برخی از معاونین، این اداره را وقف اهداف سیاسی جریان خاص خود کرده‌اند و صدای نمایندگان مردم را هم در آورده اند.

حبیب آقاجری نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی ،  با انتقاد از مدیریت سیاسی در آموزش و پرورش استان خوزستان و افت تحصیلی دانش آموزان اظهار داشت: متاسفانه مدیران آموزش و پرورش در استان خوزستان به جای پرداختن به مسائل آموزشی و فرهنگی وارد بازی‌های سیاسی شده‌اند. وی ادامه داد: با مروری کوتاه بر انتصابات اخیر در آموزش و پرورش استان می‌بینید که  کسانی را سرکار آورده‌اند که به جای پیشرفت علمی دانش آموزان دنبال توسعه سیاسی در مدارس هستند!

کنکور ۹۵ از کمبودهای خوزستان در آموزش و پرورش پرده برداشت:

 

مشخص شدن نفرات کنکور ۹۵ نشان داد که کمبودهای خوزستان در حوزه‌های اقتصادی و آموزشی مانع موفقیت ۹۸۰ هزار دانش آموز این استان شده است.

 

رهیاب، مسئله کنکور همیشه ذهن خانواده‌ها را مشغول خود کرده و استرس زیادی بر دانش آموزان تحمیل کرده است؛ خانواده‌ها برای پایان دادن به این استرس و موفقیت فرزندان خود هزینه بسیاری متحمل می‌شوند و در آخر نتیجه کنکوری‌های خوزستان قابل قبول نیست

رتبه‌های برتر کنکور

با اعلام نتایج کنکور ۹۵مشخص شد که ۲۱نفر از تهران و شمیرانات، ۴نفر از خراسان رضوی، ۳نفر از آذربایجان شرقی و ۲نفر از اصفهان به همراه یک نفر از استان‌های فارس، کرمان، خراسان شمالی، مازندران، قم و اردبیل به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند.

 

موفق شدن دانش آموزانی در کنکور از مراغه، تربت جام، تربت حیدریه، شیروان و سیرجان نشان می‌دهد که دانش آموزان مناطق مستضعف هم می تواننددر این آزمون به رتبه برتر برسند.

 

استان خوزستان گرچه در بین جمعیت‌های دانش آموزی کشور حائز رتبه سوم است اما این موفق نبودن در کنکور نشان می‌دهد که این دانش آموزان به غیر از مسائل مادی با مشکل عمده‌ای در حوزه نیروی انسانی و امکانات سخت افزاری مواجه هستند.

کمبود 10هزار معلم در خوزستان به همراه درخواست انتقال تعداد زیادی از فرهنگیان،از مشکلات آموزش و پرورش است.

وضعیت بغرنج آموزش و پرورش خوزستان صدای امام جمعه را هم در آورده و ایشان 25 شهریور 1395 گفته: رتبه پایین آموزش و پرورش خوزستان در کشور را واقعیت تلخی خواند ووظیفه مسئولان، خارج کردن خوزستان از این وضعیت نابسامان است.

قابل ذکر است یکی از مشکلات آموزش و پرورش استان خوزستان عدم تمایل برای بهره مندی از تفکرات نخبگان و پیشکسوتان فرهنگی است، قطعا استفاده از توانمندی های بالا و تجربیات فرهیختگان می تواند موفقیت هایی در بر داشته باشد، که متاسفانه چنین موردی را شاهد نیستیم...

ان شاءا... گزارش جامع و تحلیلی را به زودی منتشر خواهیم کرد.

پایان/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (حمید)

  اگر رتبه آخر هم بشویم فرقی نداره چون برای مسئولین فرقی نداره اگر بی خیال بشوید بهتره چون بیش از اینها انتظار داریم. وقتی افراد کار بلد را خانه نشین کرده اند. مثلا ......

 • مهمان (مهمان (فرهنگی))

  <p>گفتیم با آمدن آقای تقی زاده مشکلات آموزش و پرورش خوزستان حل میشه<br />
  اما متاسفانه دیدم جز تمجید و تعریف از خودش کار دیگه ای بلد نیست انجام بده و در نتیجه ی آن ، افت بیش از پیش رتبه آموزش و پرورش خوزستان !!!</p>

 • مهمان (ناشناس)

  در پاسخ به: مهمان (مهمان (فرهنگی))

  ما که کارشناس هستیم هنوز نتیجه مثبتی ندیدیم

 • مهمان (محمد)

  سلام
  مطمئن باشید تا وقتی آموزش و پرورش این مشکلات رو داشته باشه، رتبه ما بهتر از این هم نمیشه.
  محمد