منو

انتقادات تند دكتر شيرمردي به عملكرد شهرداري اهواز

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

دکتر شیرمردی ؛ رئیس شورای شهر اهواز :

خدماتی که شهرداری ارائه می­کند نه تنها در جو کلان­شهرها نیست بلکه در جو کلان­روستا نیز نیست!

نتیجه تصویری برای هوشنگ+شیرمردی

انتقادات تند دكتر شيرمردي به عملكرد شهرداري اهواز

بسمه تعالی

با درود به ارواح پاک شهدا، عرض سلام و ادب و احترام خدمت مردم شریف و نجیب اهواز، حضار گرامی و همکاران ارجمند و آرزوی سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری و تبریک ولادت باسعادت امام جواد (ع) با توجه به اینکه مدت زیادی است بنده نطق نداشتم و مطالب زیاد می­باشند، لذا مجبورم تیتروار در چند بخش مختلف موضوعات را عرض نمایم و به امید آنکه اصلاح امور را شاهد باشیم. انشاالله

 بارها این جمله را شنیده و احیاناً خودمان بر زبان آورده­ایم که این چه وضعی است که شهر ما دارد و سپس شهرمان را با سایر کلانشهرها مانند تهران، اصفهان، تبریز و غیره مقایسه نموده و نتیجه گرفتیم که شهر ما بسیار عقب­مانده می­باشد و خدماتی که شهرداری ارائه می­کند نه تنها در جو کلان­شهرها نیست بلکه در جو کلان­روستا نیز نمی­باشد.

سؤال بنده این است که آیا مردم شریف و نجیب شهر ما همانند مردمان سایر کلان­شهرها حقوق خود را از مسئولین شهری مطالبه می نمایند.

یکایک خانوارهای نجیب اهوازی همه­ ساله مبلغ قابل توجهی را تحت عنوان دفع پسماند به شهرداری پرداخت می­کنند به نظر شما این وضع جمع­آوری، حمل و دفع زباله حق آنهاست؛؛؛ یکایک خودروداران محترم شهرمان سالانه عوارض خودرویی و حق استفاده از آسفالت پرداخت می­نمایند اما آیا کسی هست که بتواند 100 متر فقط 100 متر آسفالت صحیح و سالم در این شهر به اینجانب نشان دهد؛؛؛

اینجانب به عنوان یک شخص حقوقی عرض می­نمایم که شهرداری مکلف است در قبال مبالغی که از شهروندان گرامی دریافت می نماید خدمات شهری را به بهترین نحو که درخور شأن و جایگاه مردم شریف و نجیب اهواز است ارائه نماید.

روزانه شاهد تعداد زیادی تصادف خودرویی و ورود خسارت به خودروهای شهروندان گرامی آنهم به دلیل ضعف و مشکلات آسفالت معابر هستیم، بنده اعتقاد دارم که از باب تسبیب، شهرداری اهواز مسئول جبران خسارات وارده به شهروندان محترم است اما تاکنون کمتر شهروند محترمی را دیدم که این حقوق حقه خود را از شهرداری مطالبه نماید!!!

همین جا از تمامی حقوقدانان، اساتید محترم دانشگاه، قضات معزز و وکلای گرامی تقاضامندم با تشکیل سمینارها، نطق و سخنرانی در مجامع، نوشتن مقالات، استفاده از فضای مجازی و غیره مردم شریف و نجیب شهرمان را با حقوق خود آشنا نموده و آنها را مطالبه­گر حقوق حقه خود از مجاری قانونی نمایند. و از اصحاب محترم رسانه نیز استدعا دارم همانند همیشه با اطلاع­رسانی خوب و به موقع مردم شریف شهرمان را در آشنایی با حقوق خود یاری نمایند. باشد که انشالله به این واسطه مسئولین شهری به وظایف خود در قبال مسئولیتی که از جانب مردم خوب و نجیب شهرمان بر عهده­شان است قرار گرفته عمل نمایند.

در بخش دوم عرایضم قصد دارم به موضع غافلگیری اشاره کنم.

ظاهراً شهردار محترم و مدیران شهرداری به غافلگیری شدن عادت نموده­اند، در عصر و زمان ما که سایت­های کامپیوتری تا دهها روز آینده را پیش­بینی می­کنند شهرداری اهواز با کوچک­ترین بارندگی غافلگیر می­شود و تمامی خیابان­های شهر به زیر آب فرو می­رود و این موضع علاوه بر مشکلات جدی در حمل­ونقل شهروندان قطعاً در آینده نه چندان دور باعث بروز بیماری­های مختلف برای شهروندان گرامی خواهد شد و به نظر این­جانب مسئول مستقیم آن شهردار اهواز است.

مورد دیگر غافلگیری، به ناگهان فرا رسیدن ایام نوروز است، این ایام به نوعی ناگهانی و بی­خبر فرا رسید که به هیچ­وجه شهر آماده آن نبود، رنگ­آمیزی جداول، تمیزکاری خیابان­ها، هرس و آرایش درختان، ایجاد فضای سبز، آمادگی شهر برای پذیرایی از مهمانان نوروزی و غیره و غیره هیچ­کدام انجام نشده بود و به هیچ وجه شهر آماده ایام نوروز نبود و باز هم شهرداری غافلگیر شد!!!

بنده بیم آن دارم که این داستان غافلگیری­ها تا جایی پیش رود که در ابتدایی­ترین وظایف ذاتی شهرداری هم غافلگیر شویم که بعید هم به نظر نمی­رسد!!!

بخش سوم عرایضم مربوط به مدیران شهرداری است.

با یک ملاحظه سطحی هم قابل درک است که مشکلات عدیده شهرداری مربوط به استفاده از مدیرانی است که در جایگاه واقعی خود قرار ندارند و این مهم باعث ایجاد خلل در انجام امور مربوط به خدمات شهری و پروژه­های عمرانی شده است، جمع­آوری زباله به بدترین و به غیر اصولی­ترین شکل انجام می­شود، وضعیت فضای سبز شهری بسیار اسفناک است و غیره که به نظر بنده اشکال در انتصاب سه دسته از مدیران است.

یک دسته از مدیران تخصص لازم در جایگاهی که منصوب شده­اند را ندارند این امر باعث می­شود که سرعت اجرای کارها بسیار پایین بیاید چرا که مدیر مربوطه دانش لازم را ندارد از طرفی به گمان خود نمی­خواهد مرتکب عمل غیرقانونی شود در حالی که شاید خیلی از موارد قانونی وجود داشته باشد که (که این خیلی خوب است) لذا مجبور می­شود کارها و صورت وضعیت­ها را نگهداشته تا از طریق کارشناسان مورد وثوق خود بررسی نماید سپس نسبت به امضاء آنها اقدام می­کنند که این امر باعث عقب ماندن پروژه می گردد.

دسته دوم از مدیران آن افرادی هستند که نه تخصص لازم را دارند و نه تعهد لازم و به نظر ما با توجه به دلایل موجود افراد ناصالحی هستند. حتماً که نباید منتظر باشیم تا دستگاه قضایی افراد را دستگیر کند و محکوم کند شاید دلایل قضایی کافی در دست نباشد اما برای ما حجت تمام شده که فلان شخص فرد ناصالحی است پس چرا علی­رغم تذکرات و ارائه ادله لازم آقای شهردار محترم نسبت به تعویض آنها اقدام نمی­کند؛؛؛!!!

اما دسته سوم، آن گروهی از مدیران هستند که تخصص لازم را دارند اما تعهد لازم را ندارند، به نظر این­جانب این­گونه افراد بسیار خطرناک هستند و با توجه به دانشی که دارند می­توانند اقدامات پیچیده­ای انجام دهند که شناسایی آنها بسیار مشکل می­شود. حال آنکه به لطف خداوند متعال و مساعدت و یاری شهروندان محترم در ارائه گزارشات و انجام بررسی کارشناسی لازمه تعدادی از این گونه مدیران شناسایی شده و توضیحات لازم در جلسه خصوصی به آقای شهردار ارائه شده چرا نسبت به تعویض آنها اقدامی صورت نمی­گیرد؛؛؛!!! که در محدوده کاری این مدیران مواردی وجود دارد که قابل قبول نیست مثلاً پیمانکاران زیادی برای گرفتن پول خود مجبورند از حق خود بگذرند و به روش­های نامعقولی متوسل شوند که نمونه­های زیادی از آنها همه دوستان سراغ دارند که اثر منفی عملکرد آنها در اجرای کار و کم­کاری آنها در کارهایی که عهده­دار هستند در شهر مشهود است مثلاً در کارهای استعلامی از جانب مناطق و برخی واگذاری­ها که صورت وضعیت­های تأیید شده با کار انجام شده مطابقت ندارد (مساحت­های تأیید شده با کار انجام شده مطابقت ندارد مانند آسفالت­ها- پیاده­روها- ضخامت خاک­ریزهای نباتی خصوصاً جداول­کاری­ها زمان اجرا به گونه­ای که پیمانکار قیمت می­دهد و آنچه که تأیید می­شود و صورت وضعیت میگردد در اجراء و عمل یکی نیست). و دهها نمونه آن را در مناطق داریم که متأسفانه 2 الی 3 منطقه به طرز مضحکانه­ای که گویا مردم شهر نابینا هستند که به این روش­ها عمل می­کنند که علاوه بر سوءاستفاده باعث ناکارآمدی کار انجام شده و دوباره کارهای فراوانی که در معابر- جداول- خاکریزها- آسفالت­های شهری داریم و بدبینی­هایی که نسبت به شورا و کل سیستم شهرداری ایجاد شده به واسطه عملکرد همین مدیران که با یک تحقیق و تفحص ابعاد و مشکلات کار مشخص می­گردد.

برابر قانون آقای شهردار می­بایست برای مرخصی­ها و مأموریت­های خود از شورای اسلامی شهر مجوز اخذ نماید اما متأسفانه تاکنون هیچ­گونه درخواستی با این موضوع در دستور کار شورا قرار نگرفته!!!

و شورا نیز هیچ­گونه اصراری بر اجرای این قانون از خود نشان نداده به همین خاطر است که آقای شهردار در ایام نوروز و زمانی که شهر پر از مهمان نوروزی است نه تنها شهر را بلکه کشور را ترک می­نمایند.

بخش پنجم و آخر مطالبم همان بحث تکراری تصرف­های گسترده و بی­سابقه زمین­های شهری است بنده لیستی را در دست دارم که تعداد خیلی زیادی از زمین­ها در کوی آغاجاری- منابع طبیعی- فرهنگ­شهر- شهرک دانشگاه گلدشت اطراف میدان- انتهای کیان­پارس- کوی کوروش- کوه­های فرهنگیان و غیره به صورت غیرقانونی دیوارکشی صورت گرفته و در حال اجرای موارد 147 و 148 اصلاحی قانون ثبت جهت صدور سند مالکیت هستند اما شهرداری هیچ­گونه اقدامی در این خصوص از خود نشان نمی­دهد!!!

در پایان عرض می­نمایم با توجه به تذکرات مکرر داده شده به آقای شهردار محترم و عدم توجه ایشان و در راستای وظایف نمایندگی خود مندرج در ماده 73 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور خود سوالات خودم را مطرح می نمایم و استدعا دارم هیأت رئیسه محترم اقدام لازم را مبذول نمایند.

1- در خصوص مبلغ 42 میلیارد ریال مطالبات شهرداری از فرودگاه و علت عدم وصول آن توضیح دهید؛

2- دلیل عدم برخورد با مدیران مناطقی که با روش­های نامربوط سعی در لکه­دار نمودن حیثیت شورا و شهرداری دارند چیست؛

3- چرا زیرگذر شریعتی علی­رغم قول­ها، وعده و وعیدهای جنابعالی تاکنون تکمیل نشده است؛

4- در خصوص تقاطع غیرهم­سطح میدان شهید بندر (چهارشیر) و وضعیت پیشرفت آن توضیح دهید؛

5- علت عدم تمکین شما از قانون و خروجتان در ایام نوروز از شهر چیست؛

6- علی­رغم تذکرات مکرر اعضاء محترم شورا چرا با مقوله زمین­خواری برخورد جدی نمی­کنید؛

7- یکصد سؤال و ابهام دیگر از شهردار محترم که به علت جلوگیری از تشویق افکار عمومی و نگهداری حرمت که لازم است شهردار محترم پاسخگو باشند تقدیم هیأت رئیسه می­گردد.

والسبلام

هوشنگ شیرمردی

عضو شورای اسلامی کلان­شهر اهواز

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان (محمودی)

    سلام بر همشهریان عزیز
    آنچه مشکلات ما را در کلانشهر اهواز بغرنج کرده، بکارگیری از مدیران نالایق و بیسواد است. متاسفانه مدیرانی سوءاستفاده چی هم وجود دارند که باید رسوا شوند.
    پس کی وقت آبادی است؟!!!