منو

تحلیل سیداحمد موسوی در باره سوریه

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

سفیر سابق ایران در سوریه چه گفت...!

سید احمد موسوی سفیر سابق ایران در کشور سوریه معتقد است سوریه، سوریه قبل از جنگ نخواهد شد اما بشار ساقط نمی‌شود.

موقعیت سوریه در غرب آسیا و ساحل شرقی مدیترانه در طول تاریخ جایگاهی استراتژیک به این کشور بخشیده‌است. این کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خط مقاومت پیوست و به همین دلیل در دوران‌های مختلف تحریم شد و آخرین جنایت استکبار در برابر این کشور جنگ داخلی سوریه است که از 2011 به وسیله مزدوران خارجی آغاز شد.

سید احمد موسوی سفیر سابق ایران در کشور سوریه درباره تحولات سوریه سخنان جالبی گفت که در زیر حاصل گفتگو با خبرنگار می باشد.

خبرنگار :

با توجه به حضور شما در سوریه به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران، نظرتان درباره اتفاقات سوریه و هجوم مزدوران خارجی به این کشور به نیابت از استکبار چیست؟ چه عاملی سبب شد که گروه‌های تکفیری برای کسب آن این همه جنایت در سوریه مرتکب شوند؟

موسوی :

یادم نمی‌رود که ملک عبدالله سفری به سوریه داشت و اعلام کرد که برق چند استان را تأمین و از نظر مالی آنها را ساپورت می‌کند به شرطی که سوریه راهش را از ایران و خط مقاومت جدا کند، همچنین هیئت‌های خارجی هم با رفت و آمدهای مکررشان این موضوع جدایی سوریه از ایران را پیگیری می‌کردند اما سوریه و بشار هیچ‌گاه از خط مقاومت فاصله نگرفت.

بشار انسانی شجاع و عاشق خط مقاومت است؛ بشار اسد برای ریاست جمهوری در نظر نگرفته شده بود اما چون برادر بزرگش در یک حادثه رانندگی درگذشت، بشار را برای جانشینی حافظ اسد انتخاب کردند. بشار اسد ثابت کرد که کشور سوریه را بهتر از دوران حافظ اسد اداره کرد.

زمانی که در سوریه سفیر بودم نیکولا سارکوزی رئیس جمهور سابق فرانسه به این کشور سفری داشت؛ شخصی با بنده تماس گرفت که به بشار اسد فشار می‌آورند که از خط مقاومت جدا شود اما او زیر بار نرفت. بعد از این دیدار ، دو رئیس جمهور سوریه و فرانسه نشست خبری داشتند و سارکوزی اظهارات ضد ایرانی خود را گفت، اما بعد از اینکه نوبت به بشار اسد رسید گفت که حرف‌های رئیس جمهور فرانسه را قبول نداریم و موضع ما این است که ایران حق دارد برنامه هسته‌ای خود را دنبال کند.

چون سوریه در خط مقاومت است این بلاها را سرش آوردند و خسارات عمده‌ای به این کشور زدند، دوم اینکه 6 کشور قطر، ترکیه، عربستان، فرانسه، انگلیس، آمریکا و به همراهی رژیم صهیونیستی به صورت علنی به سوریه حمله کردند. این کشور با اردن، رژیم صهیونیستی، ترکیه، عراق و لبنان هم مرز است و از چند سو نیروهای خارجی و مهمات را به این کشور وارد کردند که بتوانند بشار اسد را ساقط کنند، آیا توانستند؟.

خبرنگار :

جنگ در سوریه نشان داد که تکفیری‌ها در برخی از استان‌ها مردم سوریه را سپر انسانی کردند تا بتوانند از خود دفاع کنند و جنایات بیشتری مرتکب شوند. این موضوع به همراه به اسارت گرفتن اتباع مختلف کشورهای خارجی سبب شد که چه تعداد از مزدوران استکبار در سوریه را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند؟

موسوی : 95 درصد کسانی که با مردم سوریه می‌جنگند خارجی و مزدور هستند که به نیابت از استکبار در معرکه حاضر شده‌اند. اما بعد از گذشت بیش از 4 سال هنوز بشار اسد رئیس جمهور سوریه است؛ حالا این پرسش به وجود می‌آید که آیا می‌توانند بشار اسد را ساقط کنند؟ خیر نمی‌توانند. خدا نگذاشته که حکومت سوریه ساقط شود و اسبابش مردم سوریه، ایران و حزب الله است.

البته خسارات زیادی به سوریه وارد کردند و به تعبیری مانند هویزه بعد از جنگ تحمیلی شده است؛ برخی از مزدورانی که به نیابت از استکبار در سوریه می‌جنگند افراد تحصیلکرده، متخصص و جاهلی هستند که در ویران کردن زیرساخت‌های سوریه نقش اساسی داشتند.

انتخاباتی که در سوریه برگزار شد در حقیقت «انقلب السحر علی الساحر» است. استکبار در ابتدا گفت انتخابات باید برگزار شود اما وقتی دیدند بشار محبوبیت دارد گفتند که بشار اسد نباید در انتخابات شرکت کند؛ بشار اسد به آنها گفت هر قدر می‌خواهید ناظر بر انتخابات بگذارید اما از انتخابات کنار نمی‌روم. جالب اینکه بشار اسد در داخل سوریه و خارج از سوریه بیش از 85 درصد آرا را کسب کرد.

خبرنگار :

با توجه به روند طولانی جنگ سوریه با مزدوران خارجی، آینده این کشور را چگونه پیش بینی می‌کنید؟

موسوی: به نظر بنده سوریه، سوریه قبل از جنگ نخواهد شد اما بشار ساقط نمی‌شود. البته باید مراقب روسیه باشیم چرا که روسیه یک بار در لیبی از آمریکا بازی خورد و ممکن است دوباره از آمریکا بازی بخورد، البته چون حضرت آقا این مسئله را مدیریت می‌کنند ما نگرانی نداریم.

تحلیل نخبگان :

در یورش برق آسای استکبار به سوریه، بشار اسد با شجاعت تمام در مقابل آنها ایستاد و کشورش را حفظ کرد، از طرف دیگر عقب نشینی استکبار از مواضع قبلی، و نظریه نخبگان سیاسی و نظامی، نشان دهنده آن است که بساط داعش و گروههای تروریستی در آینده ای نه چندان دور از سوریه برچیده میشود.

پایان

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان (مولایی)

  مگر آمریکا میذاره از دوستان ایران آرمش و قرار داشته باشه؟
  داعش یعنی آمریکا
  مرگ بر آمریکا

 • مهمان (دارابی)

  سلام
  خوشحالم که این دوره افراد بسیار قوی وارد شدند ما بتوانیم از بین آنها سه نفر را انتخاب کنیم.

  از Ahvaz, Khuzestan, Iran