منو

شورای ناموفق و جنجال آفرین کلانشهر اهواز!!!

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

شورای ناموفق و جنجال آفرین کلانشهر اهواز!!!

اختلافات بیهوده ، ندانم کاری ها و دعواهاي . . . .  ،  شوراي کلان شهر اهواز را ناكارآمد كرده است!

این اختلافات ، شورای شهر اهواز را که اشخاص توانمند و متنفذی نیز در آن حضور دارند به يك نهاد ناكارآمد و متشنج تبديل کرده كه برنامه خاصي در جهت عمران و آبادني ندارد!

با گذشت زمان زیادی از انتخاب نمايندگان ، اعضاي شوراي شهر اهواز هنوز نتوانسته اند به صورت منسجم و با برنامه ریزی مناسب آبادانی شهر را به شهروندان هدیه کنند و شورا به محل تاخت و تاز افراد و گروه‌ها تبديل شده است.

در اين اوضاع و احوال شهرداری نمي‌تواند مشكلات شهري را كاهش دهد و فقط دوندگي و گاه سرپوش گذاشتن بر اختلاف ‌نظرهاي اعضاي شورا براي شهردار باقي‌ مي‌ماند و گاهي نيز حركت‌هاي غلط شهرداري بر مشكلات شهري افزوده می شود. متاسفانه بر اثر همین موضوع امنيت رواني مطلوب برقرار نيست.

+++++++++++++++++

انحلال شورای شهر ناکارآمد :

بعضی شهروندان اعتقاد دارند که بهتر است شورای شهر اهواز منحل و شهرداری برابر وظایف محوله و زیر نظر مسئولین مربوطه ارائه خدوت نماید.

خصوصیات شوراهای ناموفق وناکارآمد (1)

شاید خوانندگان محترم این سطور درنگاه اول به عنوان مبحث این سئوال به ذهنشان خطورکند که بهتر نبود بحث شوراهای موفق عنوان میشد؟! اتفاقا ازآنجا که اغلب تحلیلها با این نوع عناوین مطرح است من برای رسیدن به شورای موفق رهنمودی از منظر دیدگاه منفی این بحث را میخواهم مطرح کنم تا بتوانم سریعتر به یک شورای موفق وکارامد رهنمون شویم. با مطالعه همین  قوانین وتشکیلات ناقص وظایف شوراها ، به پیچیدگی و وسیع بودن اختیارات و قدرت اجرایی شوراها پی میبریم. راه دورنرویم اگر به اولین ماده قانون تشکیلات شورا گذری بیندازیم عصاره وظایف کلی شورای شهررا مشاهده میکنیم :

ماده یک:  به منظور پیشبرد سریع برنامه‌هایاجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر اموررفاهی از طریق همكاری مردم و نظارت بر امور روستا، بخش، شهر و شهرك،شوراهایی به نام شورای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرك بر اساس مقررات اینقانون تشكیل می‌شود.

حال با این مقدمه خصوصیات شورای شهر ناموفق را به ترتیب اولویت که وجود و ظهور هرکدام به خصیصه بعدی تاثیرگذار است بررسی میکنیم :

 

1 - برخی ازاعضا با انگیزه خدمتگزاری بی ادعا وارد عرصه  شورا نمیشوند.

حضور فیزیکی عضو شورا به حضورمعنویش میچربد، قدرت و شهرت طلبی را با نام نیک اشتباه گرفته با شیرینی قدرت که ثروت آورمیشود خیلی زود انس میگیرند چون نیت پاک وخالص نبوده!

2 - برخی اعضا وابسته به جریانهای سیاسی ورشکسته یا وامدار قدرتهای اقتصادی سیاسی بوده اند.

این افراد اگر مضر نباشند! نه تصمیم سازند و نه نقشی در افت و خیز فعالیتهای شورا دارند و فی الواقع خنثی هستند!

3 - برخی اعضا ناآشنا با مسائل امورشهری و حتی یکبار قانون تشکیلات وظایفشان را نخوانده اند.

بعد از حضور یک یا حتی دو دوره در شورا هنوز به اندازه یک کارشناس ساده شهرداری قادر به رتق و فتق امور و تشخیص راهکار با حل معضلات امورشهری بیگانه است!

4 - بد ترکیب بودن و ناموزونی در تخصص و گرایشهای سیاسی و اجتماعی  و قومی اعضا.

برخی از اعضا در دوره اول و دوم که مدرک تحصیلی ملاک نبود بعلت بی سوادی هیچ سررشته ای از برنامه ها نداشتند ولی الان گرایشهای سیاسی و گروهی و . . . باعث ناکارامدی شده!

5 - ناکارامدی فیلترینگ و قوانین نظارت بر انتخاب و عملکرد شوراها که هنوزهم جامع نیست.

لذا مثل کنکور دانشگاه که معمولا از قسمت تنگ قیف وارد میشوی و کنترل و نظارت بر تحصیلات آکادمیک بعد از آن با کرام الکاتبین است در شوراها هم همین موضوع زمینه سمت سوی دعواهای باندی جناحی و نهایتا منجر به نابسامانی درعملکرد عادی شوراها گردیده!

یعنی نظارت نیست که نسیت!!!

+++++++++++++++++++++++++

شهري زيبا چیست : حاصل مردمي زيباآفرين و مشاركت‌جو است .

شهري كه مردمي زيباآفرين و مشاركت‌جو داشته باشد، شهري زيبا قلمداد مي‌شود.مردم بعضی شهرها در كشور مشاركت‌جو هستند و در امور شهري مشاركت دارند و اين امري است كه بيشتر مسئولان كشوري به آن اذعان دارند.

در بسياري از كشورهاي جهان امورات شهر به مردم واگذار شده و مردم با خلاقيت‌هاي خود اداره امور شهرها را بر عهده گرفته‌اند كه شاهد پيشرفت‌هاي چشمگيري در اين كشورها بوده‌ايم.

جايگاه شوراهاي اسلامي در قانون اساسي و تعاليم ديني :

شوراهاي اسلامي شهر و روستا با 112 هزار نفر عضو به عنوان گسترده‌ترين نهاد مدني در كشور هستند و اين امر ظرفيتي است كه اگر براساس جايگاه قانوني كه قانون براي آنها پيش‌بيني كرده‌ و در كشور مورد استفاده بهينه قرار گيرند، مي‌توانند نقش اساسي در توسعه پايدار كشور ايفا كنند. جايگاه ويژه‌اي كه شوراها دارند، جايگاهي است كه مردم به شوراها داده‌اند و شوراهاي اسلامي از همه نهادهاي منتخب مردمي به مردم نزديك‌ترند و مردم هر لحظه كه اراده‌ كننده مي‌توانند با منتخبان خود در شوراها مسائل و مشكلات را مطرح و پيگيري كنند.

-------------

بهترین راه این است که مردم باید در صحنه باشند و حق و حقوق خود را مطالبه کنند . . . .

سلامت

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد