منو

قليان، اصلی‌ترین عامل انتقال و شیوع اين ويروس

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: اخـبـار
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
مونونو کلوئوز بیماری عفونی است که کشیدن قلیان از اصلی‌ترین عامل انتقال و شیوع آن است.
داوود فصاحت، متخصص عفونی درگفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مونونو کلوئوز بیماری است که امروزه دلیل اصلی ایجاد آن کشیدن قلیان است. وی گفت: این بیماری در اثر ویروس موسوم به EBV بشتنوال به وجود می آید که از طریق تنفس وارد بدن مرد می شود و فرد را دچار فازنژیت یا التهاب لوزه‌ها می‌کند.

فصاحت افزود: دراثر این بیماری لوزه ها چرک می‌کنند و غدد لنفاوی پشت گردن بزرگ می‌شوند.همچنین تب و لرز، درد در ناحیه فوقانی و چپ شکم، بزرگ شدن طحال و کبد نیز از دیگر علائم این بیماری است.

وی با بیان اینکه در 25 درصد موارد کبد بزرگ می‌شود و در 50 درصد افراد مبتلا به این بیماری طحال بیش از اندازه بزرگ می شود گفت: درد‌های عضلانی موسوم به میالژی و ترشح زیاد آنزیم‌های کبدی نیز در افراد مبتلا به این بیماری مشاهده می‌شود.

این متخصص عفونی تصریح کرد: بسته شدن راه هوای دراثر بزرگی بیش از حد غدد لنفاوی و کاهش پلاکت خون و درنتیجه خونریزی زیاد از عوارض این بیماری هستند. همچنین ممکن است درطولانی مدت باعث سرطان حلق شود. فصاحت ادامه داد: اگر در اثر این بیماری طحال بزرگ شود، توصیه می شود از فعالیت‌های زیاد مثل کشتی گرفتن و فوتبال پرهیز شود، زیرا طحال بزرگ شکننده می‌شود و در اثر کوچکترین ضربه پاره می شود و مشکلات بسیاری را به وجود می آورد.

وی با بیان اینکه این بیماری درمان قطعی ندارد، بلکه درمان ‌ها بیشتر نگهدارنده هستند گفت: اگر غدد لنفاوی بیش از حد بزرگ شود و یا تعداد پلاکت‌های خونی کاهش یابد دگزا و یا کورتون تجویز می‌شود. وی در پایان گفت: متأسفانه چون کشیدن قلیان دربین خانم‌ها نیز رواج پیدا کرده، شیوع این بیماری در خانم‌ها وآقایان برابر است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد