منو

مصاحبه

نظرات (0) کلیک ها: 86

آموزش و پرورش سیاسی یا سیاست آموزش و پرورش!

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: مصاحبه
امتیاز کاربران

 آموزش و پرورش سیاسی یا سیاست آموزش و پرورش !

آسیب سیاسی شدن آموزش و پرورش

سیاسی بودن قوه مجریه امری بدیهی است. اساسا این مطلب که در ادوار مختلف دولتی با رویکردهای خاص خود عنان قوه مجریه را در دست داشته باشد و دوره بعدی دولتی دیگر و البته با گفتمانی متفاوت، از مصادیق دموکراسی جمهوری اسلامی است.

سیاسی بودن قوه مجریه امری بدیهی است. اساسا این مطلب که در ادوار مختلف دولتی با رویکردهای خاص خود عنان قوه مجریه را در دست داشته باشد و دوره بعدی دولتی دیگر و البته با گفتمانی متفاوت، از مصادیق دموکراسی جمهوری اسلامی است.

این روند نشان می دهد که هرگاه مردم کشور نیاز را به تغییر یافتند با روشن ترین وجه دموکراسی آراء خود را درون صندوق های رای بریزند و آینده کشور را راقم باشند. طبیعتا خط مشی سیاسی رییس قوه مجریه به وزارت خانه های متبوعش خواهد رسید و اگر چنین نشود جای نگرانی است.

زیرا که نشان از پارادوکس داخلی در اداره کشور دارد بنابراین تا کنون در طول یازده دوره از ادوار ریاست جمهوری چنین اتفاقی نه تنها نادر بلکه نایاب بوده است. با این تفاسیر اگر وزارت کشور و به تبع آن استاندار یک استان سایت های رییس دولت را دنبال کند و ایدولوژی حزبی سمپات داشته باشد نه جای تعجب دارد و قاعدتا نه نقد.

اما به مانند عرصه های دیگر اعم از سیاسی و غیر سیاسی، انقیاد صرف را نمی توان در عرصه اجرایی کشور متصور بود. به عنوان نمونه می توان به وزیر دفاع اشاره کرد. یافتن توجیه منطقی برای حزبی عمل کردن وزیر دفاع یا وزیر اطلاعات، کاری عبث و بیهوده خواهد بود زیرا که رویکرد دفاعی/ امنیتی کشور منفک از رویکردهای حزبی است لاجرم راست و چپ، معتدل و موتلفه ندارد.

بدون اغماض وزاریی هم هستند که برچسب حزبی خوردن برای آنها خوشایند نیست. با این وجود حساسیت وزارت آموزش و پرورش را نمی توان کمتر از وزارت دفاع ارزیابی کرد. آن یکی نفوذ سخت افزاری و بمب و موشک را در می شکند این یکی نفوذ فرهنگی و رسالت پیشرفت جامعه را در می نوردد.

بهتر بگوییم آن یکی در برابر جنگ سخت قرار دارد و این یکی در مقابل جنگ نرم قد برافراشته است. درست در همین وادی است که حضرت آقا همواره بیشترین توجه را به وزارت آموزش و پرورش و علوم داشته است و به تاسی از ایشان، وکلای ملت و شخص رییس جمهور نیز با ظرافت و صرافت بیشتر در امر انتخاب وزیر این وزرات خانه ها گام برداشته است.

رهبر معظم انقلاب اردیبهشت سال جاری جمع معلمان فرمودند: «متفکران غربی بارها گفته‌اند که به‌جای کشورگشایی‌های استعماریِ قرن نوزدهم، بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش، تزریق فکر و فرهنگ خود به نسل جوان کشورها و تربیت زبدگان و نخبگانی است که همچون سربازان نظام سلطه عمل خواهند کرد.» با غور کردن در منویات حضرت ایشان جنگ عرصه آموزش بسیار خطیرتر از جنگ میدان های نبرد رخ می نماید. امام خامنه ای در جایی دیگر از سخنان خود می فرمایند: «تربیت نسل آینده‌ای با هویت مستقل، عزتمند، دینی و دارای شاخص‌های ممتاز و جریان‌ساز را وظیفه‌ی اصلی و بسیار خطیر آموزش‌وپرورش و معلمان دانستند و تأکید کردند: اگر جامعه‌ای با چنین ویژگی‌هایی شکل بگیرد، قطعاً اقتصاد مقاومتی و بدون نفت، برخورداری از فرهنگ مستقل، اصلاح الگوی مصرف و روحیه‌ی ایستادگی و مقاومت در برابر زیاده‌خواهی‌ها معنا پیدا خواهد کرد.»

توجه به کلید واژه "هویت مستقل" در بیانات بالا و سخنان اخیر یکی از معاونان محترم مدیرکل آموزش و پرورش استان خوزستان در باب واگذاری مدیریت مناطق آموزش و پرورش به فعالان حزب پایداری و یا اصلاح طلب نگارنده را بر آن داشت تا از مسولان استان خواهان پاسخگویی در زمینه ارتباط خط حزبی مدیران میانی آموزش و پرورش استان خوزستان با کلاس های درس مدارس شود.

عصاره کلام اینست که سیاسی کردن مکان مقدس سیستم آموزشی استان چه رابطه ای با هویت مستقل دانش آموزان خواهد داشت. انگار مدیران آموزش و پرورش استان خواهان تزریق افکار حزبی خود درون اذهان کودکان و نوجوانان هستند.

پیش تر گفتیم اگر که قرار باشد جایی رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد به ضرس قاطع آن مکان سیستم آموزشی نخواهد بود و هر آنچه که به غیر از تعلیم و تربیت در این عرصه به چشم بیاید محلی از اعراب نخواهد داشت. جان کلام اینکه آمیختن تفکرات حزبی در عرصه آموزش آینده سازان کشور مانند اختلاط سرب و طلاست که بدون هیچ توجیهی آثار زیان باری در تربیت نسل آینده در پی خواهد داشت.

در حریم عشق نتوان زد دم از گفت و شنید/ ز آنکه آنجا جمله اعضا چشم باید بود و گوش

احسان سپهوند

نظرات (1) کلیک ها: 231

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: مصاحبه
امتیاز کاربران
زندان کوئزون سیتی، شلوغ ترین زندان جهان لقب گرفته است و 5 برابر بیشتر از ظرفیتش در آن زندانی دارد.

 

زندان "کوئزون سیتی" که در شهر مانیل فیلیپین قرار دارد، عنوان شلوغ ترین زندان جهان را به خود اختصاص داده است. در این زندان 3800 نفر نگهداری می شوند که این تعداد 5 برابر ظرفیت مجازش است. به گونه‌ای که زندانیان با کوچک ترین حرکتی با افراد دیگر برخورد می کنند.

این شرایط به دلیل زیاد بودن تعداد قاچاقچیان مواد مخدر و کمبود زندان در این کشور به وجود آمده است. شرایط این زندان به شکلی است که حتی فضا برای خوابیدن هم وجود ندارد و زندانیان مجبورند در کف سلول ها استراحت کنند.  همچنین برخی از آنان تنها می‌توانند به صورت نشسته یا ایستاده بخوابند.

نبود امکانات، نظافت و بهداشت در این زندان باعث شده تا به یکی از آلوده ترین مکان ها و عامل اصلی شیوع بیماری هایی از جمله سل، عفونت های پوستی تبدیل شود.


در تصاویر زیر وضیعت زندگی زندانیان قایل مشاهده است.

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

شلوغ ترین زندان جهان در فیلیپین+تصاویر

انتهای پیام/

 

سایتفرهنگیکوثر ،
سایتکوثر ،
کوثر ،
فرهنگیاجتماعی ،

نظرات (0) کلیک ها: 250

کدام استان موقعیت شغلی بیشتری دارد؟

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: مصاحبه
امتیاز کاربران
بیکاری، تنها موضوعی است که برای همه خانواده‌های ایرانی مشترک است و آنها نسبت به آن واکنشی یکسان نشان می‌دهند.
 
در هر خانواده‌ای که نگاه می‌کنید، حداقل یک جوان یا مرد میانسال بیکار وجود دارد که همین سبب می‌شود بیکاری تبدیل به موضوع اصلی و معضل جامعه تبدیل شود.

موضوعی که رهبر معظم انقلاب را نیز تحت تأثر قرار داده و ایشان خطاب به جوانانی که از بیکاری مقابل خانواده‌شان شرمنده شده‌اند، فرمودند: «خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.»

قطعاً ایشان از عمق ماجرا و معضل آگاهی داشتند که چنین صحبتی را مطرح کردند. معضلی که با یک ساعت گفت‌وگو با جوانان در یکی از میادین اصلی پایتخت هم به ان خواهیم رسید.

کدام استان موقعیت شغلی بیشتری دارد؟/صحبت‌های دختران و پسران تحصیلکرده بیکار+نمودار
 
البته باید اذعان کرد که بیکاری مطابق آمار در دیگر استان‌ها به مراتب بیشتر و همین علت مهاجرت به تهران را نیز سبب شده است.

باید گفت زنان هم بی نقش در مهاجرت ها به تهران نیستند چنانچه سیاوش شهریور، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری  تهران به خبرنگار ما گفت:90 درصد زنان متکدی استان تهران از شهرستان ها جهت کار  مهاجرت می کنند.

ساعت 10 صبح در میدان انقلاب. یک ساعتی از جوانان رهگذر می پرسیدم که آیا کار دارند یا بیکار هستند. عده زیادی پاسخ منفی دادند و عده ای هم گفتند که کار دارند اما چه کاری؟! در ادامه متن گفت‌وگوی ما با مردم در فاصله ساعت 10 تا 11 را می‌خوانید.

جلوی اولین نفر را که گرفتم گفت دانشجوست و برای تهیه کتاب به انقلاب آمده! البته گفت که تنها دو ترم از تحصیلش باقی مانده و خود را برای کارشناسی ارشد آماده می‌کند. اسمش محمود بود و می گفت که خیلی سعی کرده متناسب با رشته تحصیلی اش که حسابداری بوده کار پیدا کند اما بیشتر آنچه به او پیشنهاد می‌شده شغل ویزیتوری بوده و او آنها را رد کرده است.محمود امیدوار بود که بتواند شغل مناسبی بعد از اتمام دوره کارشناسی ارشد پیدا کند.

مهدی که می‌گفت فارغ التحصیل علوم سیاسی است. برای یافتن کار از خانه بیرون زده بود و در میدان انقلاب می‌خواست تاکسی به مقصد ونک سوار شود. او می‌گفت که دو سال از فارغ التحصیلی اش گذشته و کارت پایان خدمت هم دارد اما نمی‌تواند هیچ شغلی پیدا کند.

مهدی نسبت به رشته تحصیلی که خوانده بود پشیمان بود و می گفت که اگر به گذشته برگردد هرگز علوم سیاسی نخواهد خواند.

مهدی گفت: از همه همکلاسی‌های من در دانشگاه تنها دو نفر موفق شدن شغل مرتبط پیدا کنند و چهار پنج نفر هم رفتن معلم شدن مابقی هم مثل من در به در دنبال کار می‌گردند.

بعد از مهدی از خانم جوانی پرسیدم که آیا بیکار است که گفت: شیمی خوانده اما در آژانس هواپیمایی کار می‌کند آنهم بدون بیمه و حقوق ثابت. گفت که بصورت پورسانت کار می‌کند و اصلا از کارش راضی نبود. به او گفتم چرا می‌خواهد سرکار برود که گفت: مگه پدرم چقدر درآمد داره که خرج 3 تا بچه رو بده؟ اونم 3 تا دختر! نه فقط من که خواهرهام هم کار درست حسابی ندارند. البته یکیشون هنوز دانشجوست اما باید کار کنیم که جهیزیه و این چیزا بخریم.

او گفت: پدرم داره بازنشسته می‌شه اما درآمدش کفاف نمیده و ما هم کمک خرج شده ایم که حداقل دغدغه خرج ما رو نداشته باشد.

نفر بعدی خانوم چادری بود که از مترو بیرون آمده بود و به سمت کتاب فروشی‌ها می‌خواست برود که ازش در مورد اشتغال پرسیدم و گفت: تا آزمون وکالت قبول شدم و فعلا کارآموزی می‌کنم تا بعدا روی پای خود بایستم. خدا رو شکر من مشکلی ندارم و می‌تونم خودم برای خودم کار کنم اما خیلی از همدوره‌ای هام نتونستن وکالت قبول بشن و بیکار هستند.

از پسر جوان دیگری وضعیت اشتغالش را جویا شدم که گفت: خودم شغل آزاد دارم و با یکی از دوستام مغازه شریکی زدیم اما داداشم بیکاره! 6 سال وقت گذاشته و درس خونده اما کار پیدا نمیکنه مثلا فوق لیسانس ادبیات داره اما بجز اونی که خونده کار دیگه ای بلد نیست و کاری هم براش پیدا نمیشه. چند بار آزمون استخدام آموزش و پرورش داده اما خب قبول نشده.

کامران نفر بعدی بود و گفت: نه من که تمام برادرام و عموهام هم بیکارن. چندتا عمو هم سن و سال خودم دارم که همه بیکارن و از شهرستان پاشدن اومدن تهران دنبال کار. چندبار گفتم که نیان منم اینجا بیکارم اما گوش ندادن. خب حق دارن بلاخره فرصت کار اینجا بیشتره.

با چندتا مسافرکش جوان هم صحبت کردم که جفتشون گفتند هیچ کاری پیدا نکردند و مجبور شدن با ماشینی که با پول قرضی خریده‌اند کار کنند.

محمد مهندس مکانیک هم بیکار بود و گفت: کلی سختی کشیدیم برای فارغ التحصیلی اما آخرش چی؟ هیچی! داریم ول می چرخیم و هیچ کاری هم پیدا نمیشه.

البته بعد از محمد پسر جوانی رو دیدم که می‌گفت آخرین آزمون بانک مرکزی رو شرکت کرده و قبول شده و از شغلش راضی بود.

مسعود هم می‌گفت که رشته امور گمرکی خونده و در بانک استخدام شده البته از فشار کاری ناراضی بود.

ناصر هم که مدیریت خونده بود بصورت قرارداد ساعتی در یکی از بخش‌های پرس تی وی کار می کرد و از شغلش راضی بود.

محسن اما دیپلمه بود و تازه از خدمت برگشته بود. میگفت هر کاری که در شأن آدم باشه رو انجام می‌ده اما هیچ کاری که از دستش بربیاد پیدا نکرده است.
 
اینها تنها گوشه ای از معضلی است که در سراسر کشور خانواده‌ها و جوانان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. بیکاری در برخی استان‌ها به شدت بالاست و نیاز است که مسئولان برای آن فکری کنند.

معضل بیکاری گاهی به خلاف بیکاری هم تبدیل می شود.جوانان بدون شغل که چشم خانه ها و ماشین های گران قیمت شهر دوخته اند و آرزوی حیب های پر پول را در سر می پرورانند و به خلاف بیکاری روی می آورند.

خلافکاران بدون شغل این روزها نه آدم می کشند و نه از دیوار مردم بالا می روند بلکه نقش مهمی در توزیع اجناس قاچاق و همچنین نق مهمی در ترویج و گسترش مشاغل کاذب ایفا می کنند.

شاید در دوران بعد از برجام احداث تعدادی کارخانه بتواند چاره کار در برخی شهرها باشد البته اگر واردات اجازه دهد و سرنوشت کارخانه ارج در انتظار آنچه موجود است نیز نباشد.

کدام استان موقعیت شغلی بیشتری دارد؟/صحبت‌های دختران و پسران تحصیلکرده بیکار+نمودار
 
*نرخ بیکاری در استان‌ها

متوسط نرخ بیکاری ایران در زمستان 94 به 11.8 درصد رسیده که نشان‌دهنده افزیش 0.3 درصدی نرخ بیکاری در مقایسه با زمستان 93 است. اما نرخ بیکاری در استان‌های مختلف چگونه است؟

بالاترین نرخ بیکاری در کل کشور مربوط به استان کرمانشاه با نرخ بیکاری 23.1 درصدی است. بعد از آن استان کهگیلویه و بویراحمد با نرخ بیکاری 22.9 درصدی در رتبه دوم بیکارترین استان کشور قرار دارد. کردستان، چهارمحال و بختیاری و اردبیل هم سه استان دیگری هستند که نرخ بیکاری آنها به ترتیب 21.2، 19.1 و 16.7 درصد است. البته استان اردبیل دومین استانی است بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی (44 درصد) را در کشور دارد.

در مقابل استان سمنان دارای پایین‌ترین نرخ بیکاری در کل کشور است. نرخ بیکاری این استان 7.9 درصد است. بعد از سمنان آذربایجان شرقی و تهران در رتبه دوم و سوم نرخ بیکاری قرار دارند و بیکاری این دو استان به ترتیب 8.1 و 8.3 درصد است.

استان‌ها مرکزی و بوشهر هم هر دو با داشتن نرخ بیکاری 9 درصدی در زمره 5 استان دارای کمترین نرخ بیکاری قرار دارند.

انتهای پیام/
نظرات (0) کلیک ها: 315
نظرات (0) کلیک ها: 697