منو

مبارزه با بدعت ها به قلم نعیم فلاح زاده

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: مقالات
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

مبارزه با بدعت ها به قلم نعیم فلاح زاده

نتیجه تصویری برای بدعت

در زمان امام حسین(ع) ؛ بنی امیه سنت پیامبر را ترک کرده بودند و بدعتها را در جامعه گسترش دادند و آنچه با اصول ناب محمدی مغایرت داشت را ترویج نمودند. مهمترین و بارزترین شاخصه مبارزه امام حسین(ع) با بدعتها عدم تایید ولیعهدی و حاکمیت انسانی غیر متعهد مانند یزید بود. و در صورت تایید کردن یزید در واقع مهر تأیید زدن بر تأسیس یک رژیم سلطنتی بود که معاویه آن را تأسیس کرده است. حتی اگر کوفیان از امام دعوت نمی کردند باز آن حضرت با یزید بیعت نمی کرد زیرا حاکمیت یزید را بدعت و ظلم و ستم به اسلام راستین می دانست. اسلوب امام حسین(ع) که به شکل اعتراض علیه بنی امیه بود این است که جهان اسلامی دچار انحراف و آلودگی شده و حکومت، سرچشمه فساد گردیده است. و اگر حکومت اسلامی و حاکمیت مردم به دست نادانان و جاهلان بنی امیه افتاده است باید در مقابل چنین روندی انحرافی ایستادگی کرد. اگر چه معاویه به ظاهر اسلام را رعایت می کرد، اما یزید با شهوت رانی خود علنا مقدسات اسلامی را زیر پا می گذاشت و در ظاهر و علنی شراب می خورد و تظاهر به فساد و گناه  می کرد و ضد ارزش ها را تبدیل به ارزش ها می نمود.

امام حسین(ع) در زمینی به نام ذی حسم به یاران خود چنین گفت: آیا نمی بینید که دیگر به حق عمل  نمی شود و از باطل خودداری نمی شود؟!

در چنین شرایطی انسان مومن مشتاق دیدار خداست و مرگ را سعادت و زندگی را ذلت و رنج می داند. بدعتها نه تنها در احکام الهی وارد می شدند بلکه در مسائل اعتقادی مانند عیسی و عزیر پسران خدا هستند. در قرآن مروجین چنین اعتقاداتی را کفار معرفی می کند. که بنی امیه چنین روند شیطانی را دنبال کرده بودند و امام هم بیش از چند بار این مطلب را بیان نمودند. و دیگر قدرت تحمل چنین وضعی برای امام وجود نداشت و  نمی توانست سکوت اختیار کند زیرا رسول خدا(ص) فرمودند: هرگاه بعد از من به بدعت کنندگان در دین برخورد کردید با آنها مخالفت کنید و از آنها برائت بکنید و مطابق همین حدیث، قیام خود را علیه یزید آغاز نمود زیرا امام مصداق بارز عالم و آگاه بر احکام دین است. پس نهضت امام در آن شرایط تکلیف الهی بود نه خواست هوای نفس و کسب جاه و مقام همان طوری که معاندان و مغرضین اهل بیت بیان می کردند.

نویسنده : نعیم فلاح زاده

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد