منو

رتبه پایین آموزش و پرورش خوزستان کابوس خانواده ها!

  • نوشته شده توسط مدیر سایت
  • دسته: مقالات
امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

رتبه پایین آموزش و پرورش استان خوزستان

کابوسی که برای خانواده ها و اهل علم و دانش پایان ندارد!

 

اهمیت آموزش و پرورش بر کسی پوشیده نیست، نسل آینده و جامعه در آینده به دست همین دانش‌آموزان است که مملکت را خواهند ساخت.یکی از مشکلات جدی در آموزش و پرورش استان خوزستان، افت تحصیلی و عدم قرار داشتن در رتبه مناسب کشوری است. در حالی که کارشناسان استان، استعداد دانش آموزان خوزستان را بین چهارم تا هشتم می دانند، متاسفانه مدتهاست که این رتبه به نظر دست نیافتنی می نماید! در صورتیکه رسیدن به جایگاه فوق دور از دسترس نیست اما با وجود مشکلات و همچنین مدیریت های ضعیف به این جایگاه نخواهیم رسید، لذا در نظر داریم با بهره گیری از نظرات مجرب ترین کارشناسان آموزش و پرورش، موضوعات را بررسی و ارائه کنیم.

افت آموزش و پرورش خوزستان باید بررسی شود؛

باید بپذیریم که متاسفانه رتبه پایین آموزش و پرورش استان خوزستان در اثر ضعف مدیریتی، آموزشی، عدم بهره گیری مناسب از متفکران، اندیشمندان و پیشکسوتان آموزش و پرورش است.

باید کارشناسان به‌صورت علمی و تجربی بررسی کند که چرا آموزش و پرورش خوزستان اینقدر دچار افت شدید شده‌ است. باید به وضعیت آموزشی دانش‌آموزان بیشتر رسیدگی کرد؛ صلاح نیست دانش‌آموز ما در کانکس تحصیل کند و تابستان و زمستان را به سختی بگذراند. مدتهاست که آموزش و پرورش خوزستان در جایگاه پایینی در کشور قرار دارد،   لازم است در این خصوص یک پژوهش جامع با نگاه علمی انجام شود که تمام شاخص​های این کاهش کیفیت را بررسی کند.

 در مورد کاهش کیفیت و افت تحصیلی برخی شاخص‌ها به وزارت آموزش و پرورش برمی‌گردد و شاخص‌هایی نیز به بیرون از آن مربوط می‌شود.

 

یک نمونه از اعتراض فرهنگیان نسبت به تعویض های نامناسب و برکناری مدیران موفق را که در سایت نخبگان و فرهیختگان منتشر شده درج می گردد:

برکناری / عزل / تودیع/ شاخص ترین چهره آموزش و پرورش خوزستان!

خانه نشینی سیدمحسن موسوی زاده موفق ترین، فعالترین و محبوبترین مدیر دهه اخیر!

روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه 1393 زمانی که تودیع آقای سید محسن موسوی زاده ، یکی از نخبگان ، برجسته ترین و پرکارترین رؤسای آموزش و پرورش استان خوزستان رقم زده شد کسی باور نمی کرد ایشان کنار زده شده ، بلکه همه در انتظار بودند که پستهای بالاتر و کلیدی به ایشان واگذار شود تا به خدمات صادقانه و مثبت خویش ادامه دهد . . . .

اما در کمال ناباوری پس از گذشت چند ماه ، هیچ پیشنهادی به ایشان نشده است و قضایا حاکی از آن است که این چهره محبوب ، متخصص و مجرب کاربلد از کار برکنار و خانه نشین شده است! آیا این سیاست های مدیرکل است که نیروهای دلسوز و زبده را کنار بزند؟!!! منتظر پاسخ هستیم.

جمعی از فرهنگیان آموزش و پرورش استان خوزستان

سایت نخبگان و فرهیختگان کوثر : www.kosar.tv

 

البته هیچگاه به این درخواست فرهنگیان پاسخی داده نشد!!!

کم کم مشخص شد که آموزش و پرورش استان خوزستان بجای پرداختن به مسائل اصلی و حل مشکلات، به تعویض مدیران موفق پرداخته و باید فاتحه آن را خواند.


اهواز دارای ضعف بزرگ آموزشی!

چندی پیش فرماندار اهواز ، اسماعيل ارزاني بيرگاني اظهار كرد: آموزش و پرورش سهم بسياري از افت تحصيلي را دارد. اكثر مشكلات در خود آموزش و پرورش شكل مي گيرد. مدارس اصلا سرانه ندارند و مديران مدارس به جاي پرداختن به علم براي قطعي برق و مسايل جانبي به ما مراجعه مي كنند.

وي افزود: كيفيت مدارس به ويژه در مركز استان به شدت ضعيف است. مدرسه اي سراغ داريم كه ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان در يك مدرسه است در صورتي كه تفكيك پايه ها به دليل كنار هم نبودن سنين مختلف دانش آموزان انجام شده است.

فرماندار اهواز تصريح كرد: مدير مدرسه از اولين لحظه مراجعه به ما بحث خدمات و سرانه را دارد. آموزش و پرورش بايد بيشتر به كار آموزش و كيفيت آموزشي توجه كند و به نظر من در اهواز يك ضعف بزرگ در اين زمينه داريم.

آموزش و پرورش خوزستان در وضعیت نامناسب تحصیلی همچنان پیشتاز است:

رئیس اداره ارزیابی و عملکرد اداره کل آموزش و پرورش خوزستان به تازگی گفته است آموزش و پرورش استان در کشور جایگاه خوبی ندارد.

پیش از این نیز، تقی زاده مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفته بود استان خوزستان با وجود سابقه تاریخی درخشان، در شرایط فعلی شاخص‌های علمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن نسبت به 40 سال گذشته شکسته شده در حالی که استان یزد در طول 22 سال اخیر رتبه نخست کشور را در کنکور دارد. پس از اعلام شدن نفرات برتر هر یک از گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان آزمون سرتاسری سال 1394 حتی نام یک خوزستانی هم در بین آنها دیده نشد.

استاندار خوزستان نیز در اسفند 93 وضعیت آموزش و پرورش استان را اسف‌بار خوانده بود!

دیگر بر کسی پوشیده نیست که آموزش و پرورش استان خوزستان ایام سیاسی را طی می‌کند تا آنجا که برخی از مسئولین، اداره را وقف اهداف سیاسی جریان خاص خود کرده‌اند و صدای نمایندگان مردم را هم در آورده اند.

حبیب آقاجری نماینده مردم ماهشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رهیاب با انتقاد از مدیریت سیاسی در آموزش و پرورش استان خوزستان و افت تحصیلی دانش آموزان اظهار داشت: متاسفانه مدیران آموزش و پرورش در استان خوزستان به جای پرداختن به مسائل آموزشی و فرهنگی وارد بازی‌های سیاسی شده‌اند.

وی ادامه داد: با مروری کوتاه بر انتصابات در آموزش و پرورش استان می‌بینید که عده‌ای را سرکار آورده‌اند که به جای پیشرفت علمی دانش آموزان دنبال توسعه سیاسی در مدارس هستند!

 

کنکور 95 از کمبودهای خوزستان در آموزش و پرورش پرده برداشت!

مشخص شدن نفرات کنکور ۹۵ نشان داد که کمبودهای خوزستان در حوزه‌های اقتصادی و آموزشی مانع موفقیت ۹۸۰ هزار دانش آموز این استان شدهاست.

رهیاب؛ مسئله کنکور همیشه ذهن خانواده‌ها را مشغول خود کرده و استرس زیادی بر دانش آموزان تحمیل کرده است؛ خانواده‌ها برای پایان دادن به این استرس و موفقیت فرزندان خود هزینه بسیاری متحمل می‌شوند و در آخر نتیجه کنکوری‌های خوزستان قابل قبول نیست.

رتبه‌های برتر کنکور

گرچه نمی‌توان به صورت دقیق مشخص کرد که در حال حاضر علت موفقیت این افراد وضعیت مالی خانواده آنها و یا وضعیت مترقی مدارس عنوان کرد اما می‌توان مشخص کرد که درصد قابل توجهی از این افراد در استان‌ها «دارا» ساکن هستند و بخشی از آنها در شهرستان‌های کوچک.موفق شدن دانش آموزانی در کنکور از مراغه، تربت جام، تربت حیدریه، شیروان و سیرجان نشان می‌دهد که باید دانش آموزان فعل خواستن را صرف کنند تا بتوانند در این آزمون به رتبه برتر برسند.استان خوزستان گرچه در بین جمعیت‌های دانش آموزی کشور سوم است اما این موفق نبودن در کنکور نشان می‌دهد که این دانش آموزان به غیر از مسائل مادی با مشکل عمده‌ای در حوزه نیروی انسانی و امکانات سخت افزاری مواجه هستند.

 

آمارهای ارائه شده در حوزه آموزش و پرورش خوزستانی مبنی بر بی سوادی ۶۲۰هزار نفر، حضور ۲هزار کودک بازمانده از تحصیل و کمبود 10هزار معلم در خوزستان از موضوعاتی است که بر نگرانی مردم خوزستان در حوزه تحصیل می‌افزاید و دولت باید راهکاری برای حل این موضوع پیدا کند.

 

امام جمعه موقت اهواز نیز از وضعیت فعلی آموزش و پرورش اظهار نگرانی کرده و گفته: وظیفه مسئولان، خارج کردن خوزستان از این وضعیت نابسامان در حوزه های مختلف است، امام جمعه موقت اهواز رتبه پایین آموزش و پرورش خوزستان در کشور را واقعیت تلخی خواند.

ادامه تحلیل و بررسی افت تحصیلی و مشکلات آموزش و پرورش را در شماره های بعدی درج می گردد.

پایان قسمت اول/

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد